- poprawę wymowy,
- poszerzenia posiadanych i nabycia nowych kompetencji społecznych,
- nauki pracy w grupie,
- kształtowania możliwości komunikacyjnych,
- nauki rozwiązywania konfliktów,
- nauki rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami (swoimi i innych),
- kształtowania umiejętności radzenia sobie z porażkami,
- kształtowania umiejętności mówienia o swoich potrzebach,
- trenowania umiejętności słuchania i reagowania na polecenia.
Trening umiejętności społecznych to zajęcia mające na celu nabywanie i ćwiczenie kompetencji społecznych. Jest to program zajęć, podczas których dziecko kształtuje umiejętności komunikacyjne, uczy się współpracować w grupie rówieśniczej, a także poznaje techniki prawidłowego rozwiązywania konfliktów. Nabywa ono również wiedzę na temat rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami własnymi i innych osób oraz potrafi modyfikować swoje zachowania na aprobowane społecznie.
Rozwijanie umiejętności społecznych jest podstawą oddziaływań terapeutycznych w pracy z osobami ze spektrum autyzmu, a w szczególności z Zespołem Aspergera czy autyzmem wysoko funkcjonującym. Jest to program kierowany również do osób zagrożonych niedostosowaniem społecznym bądź mających problem w nawiązywania relacji z innymi ludźmi lub prawidłowym podtrzymywaniem tych relacji.
Program zajęć obejmuje integrację z rówieśnikami w grupie poprzez wspólną zabawę, naukę komunikowania się z innymi dziećmi i osobami dorosłymi oraz podejmowania współpracy.
Skupiamy się również na rozwijaniu umiejętności społecznych, takich jak przestrzeganie reguł pracy w grupie, radzenie sobie z porażkami, mówienie o swoich potrzebach, zawieranie znajomości, skupianie uwagi, poprawa koncentracji podczas pracy, umiejętne słuchanie, reagowanie na polecenia, a w rezultacie przenoszenie nabywanych umiejętności na sytuacje z życia codziennego.
W zakresie ww. obszarów pracy wyznaczamy określone cele terapeutyczne: ogólne (do pracy przez pewien okres) i szczegółowe (na dane spotkanie).
Trening Umiejętności Społecznych posiada określoną, stałą strukturę, jasne zasady, a także system motywacyjny polegający na wzmocnieniach pozytywnych, co ułatwi dzieciom nabywanie kompetencji społecznych.
Zajęcia odbywają się w małych grupach (od 4 do 6-osobowych), dobranych pod względem wieku, możliwości poznawczych funkcjonowania. Prowadzone są przez dwóch terapeutów. Przed zajęciami zapraszamy na wstępną konsultację służącą właściwemu dostosowaniu dzieci do grup terapeutycznych.
Ceny treningu umiejętności społecznych:
– konsultacja wstępna bezpłatna
– zajęcia 80 zł
– jedna konsultacja na semestr bezpłatna / 100zł kolejne