Dlaczego każde dziecko powinno popełniać błędy ?

Badania dotyczące funkcjonowania naszego mózgu dowodzą, że mylenie się powinno być częścią naturalnego procesu rozwoju człowieka! Przyczynia się ono do efektywnego uczenia się i wyciągania wniosków z popełnianych błędów, bazując na zbieraniu doświadczeń.

Gdy dziecko popełni błąd, w jego mózgu aktywowany jest tzw. układ nagrody, który motywuje do wykonania w przyszłości tej samej czynności jeszcze raz, jednak tym razem w poprawny sposób.Dzięki możliwości popełniania błędów aktywujemy w mózgu obszary, które odpowiedzialne są za mechaniczne zapamiętywanie, rozwój krytycznego myślenia, a także umiejętność wyciągania wniosków i szukania właściwych rozwiązań!

Warto dodać również, że dzieci, których rodzice chronią przed popełnianiem błędów, uczą się zdecydowanie WOLNIEJ, a także są w stosunku do swojego zachowania bezkrytyczne, co może przyczyniać się do labilności emocjonalnej i przekonania „wiem wszystko”.W naszej kulturze przyjęło się, że popełnianie błędów jest nieakceptowane.

Człowiek, który myli się, jest natychmiast oceniany, sprawia wrażenie nieuważnego i mało angażującego się w swoją pracę.Niestety, przez taką postawę oddziałujemy negatywnie na naszą motywację i rozwój, a w konsekwencji odzwierciedlamy ten schemat działania również jako rodzice, czy nauczyciele w aspekcie wychowywania dzieci…

Zastanawiasz się w takim razie jak wspierać dziecko, które popełnia błędy ?

Najważniejszym aspektem świadczącym o właściwej rekacji na popełniony błąd przez dziecko jest komunikacja! Powinna ona polegać na wspieraniu dziecka i oddziaływaniu na jego wewnętrzną motywację do pracy, ponownej próby i nauki. Powinniśmy zawsze towarzyszyć dziecku, w momencie, gdy popełni błąd, a nie je wyręczać lub – co gorsza – obwiniać…Przecież „każdy uczy się na swoich błędach”!

Zauważ, dzięki temu szansę na naukę nowej umiejętności na bazie wyciągania wniosków i prawidłowego interpretowania doświadczeń, w których uczestniczy dziecko!Pamiętaj! Dziecko prawdopodobnie nie będzie analizowało tego w ten sposób. Właśnie dlatego nasza rola jest w tym momencie kluczowa, jeżeli chcemy, aby odbierało błąd jako szansę.Zadawaj pytania, bądź uważny, analizuj i pokaż dziecku co powinno zrobić!

Dzięki temu nauczy się podejmować właściwe decyzję i akceptować swoją porażkę. Przyczyni się to do jego rozwoju emocjonalnego i uodporni na sytuacje trudne, które są przecież w życiu nieuniknione.

——————————————————————
Jeżeli jesteś zainteresowany zajęciami terapeutycznymi z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zapraszamy Cię do kontaktu z dyrektorem Centrum Terapii i Diagnozy AURIS – Patrykiem Madaliński:

telefon: 509 636 464 e-mail: kontakt@poradnia-auris.pl

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *