Dlaczego bycie TATĄ jest WAŻNE ?

Z okazji dzisiejszego dnia chcielibyśmy porozmawiać z Wami na temat tacierzyństwa i tego dlaczego w wychowaniu każdego dziecka TATA odgrywa kluczową rolę ?

Bycie tatą to rola życia, choć nie zawsze łatwa i wymagająca od mężczyzny samoświadomości i wielkiej dojrzałości.

Według psychologów ojciec jest tą osobą, która pokazuje dziecku co wolno, a czego nie. Jego zadaniem jest wyznaczanie granic i nauczenie dziecka brania odpowiedzialności za swoje decyzje i zachowania. Ojcowska miłość zapewnia poczucie bezpieczeństwa i kształtuje w dziecku wiarę we własne możliwości.

Badania naukowe potwierdzają, że zaangażowanie ojca w relację z dzieckiem, wliczając w to wspólną zabawę, budowanie zaufania i przede wszystkim pozytywną komunikację wpływa na szczęśliwe dzieciństwo, a także rozwój inteligencji logiczno-matematycznej i inteligencji językowej!

Osobiście nie zgadzamy się z filozofią Ericha Fromm’a, która mówi, że miłość matki jest bezwarunkowa, a miłość ojca warunkowa – czyli zależna od czegoś – wykonywania poleceń, spełniania oczekiwań, czy bycia posłusznym.

W dzisiejszym świecie bycie TATĄ (całe szczęście!) nabiera zupełnie innego znaczenia.

Tata to osoba, która jest aktywnym uczestnikiem życia rodzinnego. To on jest pierwszym wzorcem męskości, zarówno dla syna, jak i córki.

To właśnie dzięki niemu dzieci uczą się samodzielności, odpowiedzialności, zdobywają siłę życiową i pewność siebie.

Tata to także ktoś więcej niż tylko rodzic.

Powinien być również PARTNEREM i PRZYJACIELEM.

Osobą, której można ufać i która rozumie błędy i problemy dziecka, a przy tym pomaga wyciągać odpowiednie wnioski i przede wszystkim nie ocenia tylko wspiera!

To bardzo istotne, aby od urodzenia dziecka był aktywnym członkiem rodziny. Z całą pewnością istotne z punktu widzenia rozwoju intelektualnego, społecznego, psychicznego i emocjonalnego dziecka.

Każdy TATA jest ważny i powinien być obecny w życiu dziecka, dlatego każdemu z Panów, którzy już wykonują tę najważniejszą rolę życiową chcemy życzyć przede wszystkim bycia dumnym ze swoich dzieci i kochania ich całym swoim sercem!
Wszystkiego pięknego!
Patryk Madaliński

Patryk Madaliński

psycholog, pedagog

Skontaktuj się z Nami!